SEMINAR-Modelovanje podataka i informacioni sistemi u konvergentnim tehnologijama
dr Nataša Milosavljević, vanredni profesor (rukovodilac seminara) |
Predavanja
12/22/2023 dr Vladimir Pavlović
Mnogo nijansi veštačke inteligencije
- Sažetak: Da bismo razumeli ogroman uticaj koji veštačka inteligencija ima i koji će imati na naše okruženje potrebno je ne samo da razumemo šta je veštačka inteligencija već i koja su njena ograničenja. Najnoviji razvoj u oblasti generativne veštačke inteligencije kao i njen direktni i indirektni uticaj na mnoge odnose unutar društva pokreće mnoga pitanja u oblasti morala, veze između uma i materije, kao i prirode humanizma. Imajući u vidu da je cilj svake nove tehnologija da preuramljuje naš pogled na svet, na predavanju će biti analizirani različiti narativi o veštačkoj inteligenciji i kroz istorijat razvoja veštačke inteligencije njena potencijalna opasnost sagledana sa stanovišta nekih aspekata transhumanizma i tehnofilozofije.
1/26/2024 dr Nataša Milosavljević
Modelovanje podataka u poljoprivredi
- Sažetak: Cilj ovog predavanja je da ukaže na značaj i mogućnosti primene veštačke inteligencije (VI) u poljoprivredi. Kao kognitivne veštine u VI ubrajaju se: učenje (pribavljanje podataka i kreiranje algoritma koji će te podatke pretvoriti u informaciju), rezonovanje (odabir algoritma za postizanje željenog rezultata) i "samoispravljanje" (kontinuiranom prilagođavanje odabranog algoritma i osiguravanje da on daje najbolje rezultate). Mašinsko učenje je jedno od centralanih tema VI. Različiti modeli VI i njene konkretne primene biće prikazane u okviru ovog predavanja.
2/26/2024 Dušan Denčić
Fazi sistemi i primena
- Sažetak: Cilj ovog predavanja je upoznavanje sa Fazi sistemima i ukazivanje na značaj i mogućnost primene u raznim granama nauke. Biće dat detaljan osvrt na način kreiranja samog Fazi sistema, nakon čega ćemo kroz par primera ilustrovati primenu Fazi sitema.
4/4/2024 Anđelka Zečević
Određivanje kodova bolesti uz pomoć tehnika obrade prirodnog jezika
- Sažetak: Istraživanja o genima, bolestima i vezama između njih su od neprocenjive važnosti za razumevanje prirode i toka samih bolesti, kao i za razvoj novih dijagnostičkih procedura i terapijskih protokola. Kako se ova istraživanja izvode u centrima širom sveta i od strane eksperata različitih profila, rezultati su neretko predstavljeni oslanjajući se na različite standarde i nomenklature. Imena bolesti se, tako, često zadaju u slobodnoj tekstualnoj formi pa je njihovo uparivanje sa kodovima postojećih biomedicinskih ontologija i sistema klasifikacije vrlo izazovno. U ovom izlaganju biće razmatran problem određivanja kodova za bolesti navedene u bazi podataka DisGeNET prema kodifikaciji ontologije Disease Ontology. Posebna pažnja će biti posvećena mogućnostima i ograničenjima tehnika obrade prirodnih jezika, specifično pritreniranim reprezentacijama teksta razvijanim za biomedicinski domen.
4/24/2024 Bogdan Novaković
Korišćenje Veštačke Inteligencije kao Kopilota u brendiranju: Nove perspektive i mogućnosti
- Sažetak: Ovo predavanje istražuje ulogu veštačke inteligencije (AI) u oblikovanju brenda. Kroz analizu slučajeva, alata zasnovanih na (AI) i najboljih praksi, predavač će razmotriti kako (AI) može transformisati i unaprediti procese brendiranja. Diskusija će obuhvatiti etička pitanja i buduće trendove na raskršću (AI) i dizajna, pružajući uvid u to kako se profesionalci iz dizajna i klijenti mogu pripremiti za buduće promene u industriji.